Search:

Герман Гессе

Але найважливіше значення для розвитку Кнехта має його місія в бенеднктинской помешканні Маріафельс. Гессе не релігійний, християнство, в кращому значенні цього слова, для нього категорія загальнолюдська і етична, він сприймає його як "історію і совість". Монастир Маріафельс показаний не як оплот релігії, а як одна з останніх оплотів духовність в "миру", як краще місце для касталийца за межами Провінції. Тут починається учнівство Кнехта у історика батька Іакова{2_6_06}. Прообразом цього героя послужив швейцарський історик культури Якоб Буркхардт{2_6_06} (1818-1898), ідеї якого вплинули на самого Гессе, але значення образу патера Іакова{2_6_06} багато більше, ніж просто відображення факту з біографії письменника. Під впливом Іакова{2_6_06} Кнехт уперше задумується про історизм, про співвідношення історії держави і історію культури, уперше осягає, що жива історія зовсім не підкоряється абстрактно-логічним законам розуму і не вичерпується історією ідей. "Нехай той, хто займається історією, наділений самої зворушливою дитячою вірою в систематизуючу силу нашого розуму і наших методів, але, крім цього і всупереч цьому, борг його поважати незбагненну правду, реальність, неповторність що відбувається", вчить Йозефа батько Іаков{2_6_06}. Гессе приходить тут до визнання необхідності історичного погляду на речі, хоч і не йде далі цього визнання.

Отже, за допомогою занять історією Кнехт побачив істинне місце Касталії, її тимчасовість і відносність, тому що відчуження її від миру трагічна помилка. "Гра гри" -всього лише гра, що має щонайбільше педагогічне значення. Країна інтелекту крихітна частка всесвіту, нехай навіть сама дорогоцінна і любима. Касталия була створена колись і повинна загинути, оскільки вона майже перестала виконувати навіть те небагато що, ради чого її створили, свою педагогічну місію. Письменник не приймає відриву духовної еліти від життя суспільства. Він критикує Касталію вустами "ідеального касталийца", і ця критика знову звернена до нашої сучасності.

Наука і мистецтво хиріють і чахнуть в ізоляції від живого життя, без осмислення і значення, якої б витонченості і віртуозності ні досягли їх представники. Більш того саме їх існування виявляється під загрозою. Поки касталийцы по-затворницькому трудяться в своїх бібліотеках і архівах, грають в свою прекрасну гру, суспільство, від якого вони йдуть все далі, може полічити свою Касталію некорисною розкішшю. "Гра в бісер" роман-застереження всієї західної цивілізації XX віку. Ще в юнацькому вірші вставало перед Кнехтом страшне бачення останній майстер Гри:

Але немає їх більше, немає ні таємниць, ні шкіл,

Ні книг, минулого Касталії... Старик

Покоїться, прилад тримаючи в руці,

І, як іграшка, кульки виблискують,

Що ніколи вміщали стільки значення...

Будинок вже горить, затверджує Кнехт в своєму посланні членам Колегії, і наш борг "не займатися аналізом музики або уточненням правил Гри, але поспішити туди, звідки валить дим". При цьому, говорить далі Кнехт, ні в якому разі не можна допустити зради по відношенню до кращого в Касталії по відношенню до духовності, інтелектуальної чесності, до пошуків значення. "Боягузом назвемо ми того, хто ухиляється від трудів, жертв і небезпек, що випали на частку його народу, говориться в тому ж посланні. Але боягузом і зрадником подвійно буде той, хто змінить принципам духовного життя ради матеріальних інтересів, хто, наприклад, погодиться надати владу заможним вирішувати, скільки буде двічі два".

Кнехт нагадує Колегії, що "Magister Ludi" означає не тільки "Магістр Гри", але і просто "шкільний вчитель". Сама важлива задача, вважає Кнехт, а разом з ним Гессе, це виховання молодого покоління, і не в Касталії, не серед еліти, а в "миру". Передача молодим людям благородних традицій, наділення їх справжньою духовністю ось шлях до порятунку країни інтелекту. Кнехт покидає Касталію, яку він так гаряче любить.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Подібні реферати:

Герман Гессе

“На початку був міф. Творець невтомно формує душу кожної дитини, як створив подібними до себе душі індусів, греків і германців”. Г. Гессе Герман Гессе, лауреат Нобелівської премії 1946 року, офіційно вважається одним із найпопулярніших і найчастіше перекладених німецьких авторів. Його твори видавалися 60 мовами світу накладом понад 100 мільйонів примірників. У жовтні 2001 журнал Stern провів опитування серед 3000 чоловік на тему: “Які три книги мали найбільше значення у вашому житті?” Список отриманих творів складався із ...

Основні риси сучасних податкових систем розвинутих країн

Удосконалювати податкову систему України слід з урахуванням позитивного досвіду розвинутих зарубіжних країн. Зрозуміло, при цьому необхідно виходити із конкретних історичних та економічних особливостей України. Адже податкова стабілізація, як відомо, є важливим чинником економічної стабілізації країни. Формування податкової системи України потребує вивчення досвіду розвинутих країн, податкові системи яких мають багатолітню історію. Наш власний досвід надзвичайно обмежений, оскільки в умовах адміністративно-командного ...

Біографія Артура Конан Дойла

Артур Ігнатіус Конан Дойл народився 22 травня 1859 року в столиці Шотландії м.Единбурзі на Пікарді-плейс у родині художника й архітектора. Його батько Чарльз Алтамонт Дойл женився у віці двадцяти двох років на Мері Фоли, молодій жінці сімнадцяти років у 1855 році. Мері Дойл мала пристрасть до книг і була головним оповідачем у родині і тому Артур дуже зворушливо згадував про неї. На жаль, батько Артура був хронічний алкоголік і тому родина іноді бідувала, хоча він і був, за словами свого сина, дуже талановитим художником. У ...