Search:

Історія відкриття серцевих глікозидів

Англійський лікар Кірк, мандруючи по Африці з експедицією зустрівся з аборигенами – масливцями, які вбивали тварин отруєними стрілами. Із розмови з мисливцями Кірс дізнався, що отрута готується шляхом подрібнення насіння місцевої ліани строфанту. Хіспідус і наступним змішуванням одержаного порошку з якимись смолами. Кірк зібрав колекцію, яка включила сировину, необхідну для приготування отрути. Цю отруту він помістив у польову сумку, а пізніше в окремий ящик. У звільнену сумку Кірс поклав все необхідне, в тому числі і зубну щітку. Почистивши нею зуби, він відчув, що пульс став частішим. На наступний день все повторилось те ж саме. І Кірка осінила думка – зміна серцевої діяльності зумовлена отрутою, сліди якої попадали на зубну щітку зі стінок сумки. Його повідомлення про дію на організм людини в дуже малих кількостях отрути із строфанту, а також його зразки, привезені в Європу, послужили поштовхом до вивчення його властивостей і впровадження в медичну практику.

У 1865 році акад.. Е.В. Пелікан провів фармакологічне дослідження нової африканської отрути і експериментально підтвердив думку Кірка. Після робіт російського фармаколога і ряду зарубіжних дослідників препарати строфанту ввійшли в широку медичну практику.

У 1824 році французькому хіміку Ройеру удалось виділити із листків наперстянки пурпурної отруту, яку назвав дигіталісом (вважав, що ця речовина є алкалоїд). Але пізніше (через три роки), англічанин Астафорт доказав, що в процесі кислотного гідролізу не тільки дигіталіс, але і ряд інших речовин рослинного походження, відщеплюють глюкозу і тому їх назвали глюкозидами. Пізніше цю назву замінили більш правильним – гікозиди (від грецького слова “лікос” – солодкий(, так як виявилось, що молекули цих речовин можуть містити різні цукри.

Зараз ми знаємо, що молекула любого глікозидна складається з ну цукристої частини (аглікон) і цукристої частини (гілкон).

У 1896 році (через 45 років після початку робіт) із листків наперстянки пурпурної було виділено речовину глікозидної природи, яку назвали “дигітоксин”. На організм діє так само, як і екстракт із листків, але приблизно в 100 раз сильніша.

Але а інші види наперстянок містять лікозиди з вираженою кардіотонічною дією. Зокрема, наперстянка шершиста містить ці глікозиди, один із яких під назвою “дигоксин” був виділений у 1930 році.

У 1872 році британський фармакологі Ферзер виділив із строфанту кристалічну чисту речовину, яку назвав строфантином, і встановив його глікозидну природу.

Швидкість і сила дії строфантину зробили його незмінним засобом в кардіології. Ці оригінальні властивості сприяли пошукам його замінників серед європейської флори, так як препарати строфанту, одержані із африканської сировини, були дуже дорогими.

У 1911 році із коренів одного із видів кендиря був виділений глікозид, який своїми властивостями був подібний до строфанту.

Фармакологічні і хімічні властивості цього глікозиду, який нзваний цимарином, вивчались у нас. Було встановлено, що він міститься у багатьох видах кендеря. Так була вирішена проблема одержання замінника строфанту.

Самим дивним заключенням цього пошуку було повторне дослідження згаданого раніше горицвіту весняного.

Не дивлячись на те, що перші глікозиди із дією рослини – цимарин і адонітоксин – були виділені у 1940-1947 роках групою швейцарського дослідника Рейхштейна, багато вчених думали, що можливо рослина, містить і інші глікозиди.

Вчені Харківського НДХФУ зуміли виділити і інші глікозиди, серед яких виявився і строфантин, який фігурував під назвою глікозид Б І через деякий час почалось промислове виробництво.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Подібні реферати:

Роль хімії в житті суспільства

Хімія у нашій країні служить одним з могутніх засобів побудови суспільства. Потужній хімічній промисловості, що безупинно росте і розвивається потрібне поповнення кадрів висококваліфікованих хіміків. Хімію широкого застосовують в у сіх галузях промисловості. Хімія робить суттєвий внесок у створення різноманітних матеріалів: металічних і неметалічних. Останнім часом вимоги до матеріалів неухильно зростають. Це пояснюється тим, що значно ширше застосовуються тепер екстремальні впливи – надвисокі й наднизькі тиски та ...

Історія відкриття серцевих глікозидів

Серцеві глікозиди містяться в рослинах і використовувались в народній медицині для усунення набряків. І в наш час вони не втратили свого значення і є універсальними ліками при серцевій недостатності. Чудова рослина наперстянка! Рослина, яка багато років служить людині незамінними засобом для лікування самих важких захворювань серця і праву вважається одним із самих цінних засобів в сучасній кардіології. Ця рослина одержала свою назву за великі подібні на довгі наперстки, пурпурові квіти. В німецьких травниках наперстянка ...

Природні джерела вуглеводнів та їх переробка

Тема 1. Природний газ та продукти переробки. План. І. Природні джерела вуглеводнів. Два способи використання горючих копалин. Теорії походження горючих копалин: органічна і мінеральна. ІІ. Природний газ. Стан у природі, склад. Використання природного газу. ІІІ. Сукупний нафтовий газ. Література. Н.М. Туринська Л.П. Величко Хімія 10 кл Київ. Ірпінь 2001р. Запитання для контролю: Як ви розумієте термін “енергохімічні ресурси”. Які родовища нафти, газу і кам’яного вугілля в Україні вам відомі? Чому в побуті надають перевагу ...