Search:

Весільні пісні

Символіка образів природи в народній весільній ліриці надзвичайно багата, неординарна. Особливу групу складають рослини-символи: дерева, кущі, трави і квіти. Їх можна поділити на чоловічі і жіночі. До рослинних символів, що стосуються молодої, можна віднести: калину, руту-м’яту, шавлію, васильки, вишню, черешню, вербу, березу. Зазначимо, що один і той самий образ у різних жанрах може мати відмінне значення. Візьмемо хоча б один з найпопулярніших образів української весільної і ліричної пісень – образ калини.

Символічне значення калини закріплене у весільній пісні обрядом і пов’язується з дівочою чистотою і красою ("калинонька – твоя красонька", – 1, с. 97) , одруженою дівчиною (Калина січана, Наталка – звінчана . – 1, с. 110) , вічною любов’ю. Символічний у весільній пісні образ зрубаного чи зламаного дерева – всохлого зламаного горіха, берези зі стятим верхом, – зокрема калини. Ламати калину означало виходити заміж, любити, як от:

Пішли дружки ламати (2) (калину) Не далася їм взяти. Пішла Маруся сама, (2) Калини наламала (2, с. 380).

Такі значення образу калини не мають вже ніякого зв’язку з ліричними піснями інших жанрів. Тут символ калини має зовсім інший зміст (калина без цвіту – відсутність кохання; зів’яла калина – дівчина занедужала; гілля калини, мовби в зажурі гнеться до землі, води – у дівчини горе ("Червоная калинонька та й на воду схилилася. Молодая журилася, що од роду одбилася") , калина, посаджена на могилі, – символ скорботи, світлої пам’яті: "Посадіть на мені червону калину, вона навесні зацвіте").

Таким чином, символ калини, який у весільних піснях виступає в єдиному, позитивному, значенні, в інших ліричних піснях, як правило, викликає протилежні асоціації.

Образи дівчини, жінки, матері символізують також вишня (черешня). У фольклорі з нею асоціюється почуттєвий світ дівчини, тривожна, очікувальна пора дівування (6, с.121).У весільних піснях вишня – образ дівчини-нареченої ("За городом черешенька, на ній білий цвіт", – 1, с. 182) , на вишні ягоди – діти і матір ("За городом черешенька, на ній ягідки .") , а вишневий сад – символ родини.

Барвінок у весільній пісні – символ вічного кохання, сімейного благополуччя, символ незайманості, цноти. Його тулили до всього, що потребувало вічності краси, життєстійкості: до весільного калача (Стелися, барвіночку, . ми тебе будемо рвати, коровай убирати (2, с. 114)), щоб людські серця молодих поважали; до весільного гільця (гільце-деревце . із хрещастого барвінку (7, с. 73) ) ; як символічного усталеного буття.

Як символ дівочості, цнотливості, відвернення злих духів у весільній поетиці виступає рута (рута-м’ята) :

Сплети Оксані віночок Із ярої рути квіточок. (див.: 8).

Як атрибут розлуки виступає рута в ліричних піснях, жовтий цвіт рути провіщає нещасливе кохання (Зелена рутонька, жовтий цвіт).

Нерідко у весільних піснях зустрічаємо васильки, які символізують святість, чистоту, красу коханої. Це складова гільця ("Гільце-деревце . із запашного васильку", – 7, с.73) , весільного віночка (" . Другий городець – запашний васильочок З того ми й будем плести віночок", – 2, с. 31).\Як і калина, барвінок, рута, васильок, рожа – символ дівочості. Вона відображає красу дівчини, символ дівочої цнотливості, символ дівчини на виданні:

Вже рожа зійшла, сестриця зросла, Вже їй пора прийшла (7, с. 40).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16 


Подібні реферати:

Історичний портрет Олекси Довбуша

Хто був недавно князем і владикою тих гір, орлом того воздуха, оленем тих борів, паном тих панів аж ген по Дністрові води? Довбуш! Перед ким дрожали смілі і сильні, корилися горді? Перед Довбушем! Іван Франко У сузір'ї національних героїв України яскраво сяє образ неповторного лицаря - Олекси Довбуша. Карпатське опришківство залишило помітний слід в Історії українського народу. Ще й досі на Прикарпатті, Закарпатті й Буковині знаходимо печери, скелі, річки, долини, які народ пов'язує з борцями проти кріпацтва - ...

Народні символи України

Кожен народ має народні символи. Народні символи – це те, що найбільше любить і шанує даний народ. В одних народів їх більше, в інших менше. Називаючи народний символ, можна дізнатися, про яку раїну іде мова. Так, коли ми говоримо – клен, то знаємо, що це символ Канади. Символіка Росії є береза, ромашка, ведмідь, горобина. Про народні символи складено багато пісень і легенд, вони використовуються в обрядах, звичаях. Їх вишивають на сорочках, рушниках. Народні символи – це наші святині. Народні символи України є рослинні і ...

Яворницький Д.І. - історик, археолог, етнограф, письменник

Народився 7 листопада 1855 року в селі Сонцівці Харківського повіту (нині село Борисівка Дергачівського району Харківської області) в родині сільського псаломщика і селянки. З 1867 року навчався у Харківському повітовому училищі. 1874 року вступив до Харківської духовної семінарії, але не закінчив її і 1877 року вступив до Харківського університету на історико-філологічний факультет. Слухав лекції Олександра Потебні та Миколи Сумцова, вільнолюбні ідеї яких справили вплив на формування світогляду Яворницького в умовах ...