Search:

В’ячеслав Чорновіл

У вересні 1989 р. виникла масова політична організація – Рух (Народний рух України за перебудову). Одна за одною створюються політичні партії України (Українська республіканська партія, Демократична партія України, Партія зелених, Партія демократичного відродження України та ін.).

1985-1991 рр. були останнім періодом існування СРСР і перебування в ньому України.

Після виборів 1989 р. у радах усіх рівнів значно збільшилася кількість демократично налаштованих депутатів.

У західних областях України до влади прийшли радикально налаштовані партії і рухи національної й антикомуністичної спрямованості (наприклад, у Львівській області головою облради був обраний В. Чорновіл, який заборонив на її території втручання обкому КПУ в управління областю). В основу діяльності ними була покладена національна ідея, заперечення всього радянського, пропаганда ідей С. Бандери та інших діячів ОУН-УПА, поширення ідей незалежності на інші області України.

У меншому ступені ці процеси забезпечили центр, схід і південь України та Крим, де були традиційно сильні економічні й культурні зв’язки з Росією і де проживала значна частина російського населення.

22 січня – День соборності України. 88 років тому на Софіївській площі в Києві УНР і ЗУНР формально об’єдналися в одну Велику Україну.

Пік національного піднесення в ті часи припав на 21 січня 1990 року. Тоді люди з нагоди Дня злуки взялися за руки на автошляхах між Львовом і Києвом, утворили живий ланцюг. То була найважливіша акція Народного руху України.

Живого ланцюгу не вистачило, однак, до східних кордонів України…

– Такого задуму не було. Головне полягало в іншому. Треба було об’єднати столиці двох народних республік – УНР і ЗУНР, Київ і Львів з’єдналися. Мабуть, навіть ніхто не задумувався над тим, щоб продовжити ланцюг, скажімо, до Луганська. То була найважливіша акція Народного руху України.

16 липня 1990 р. Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України. Суверенітет передбачав верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади в межах території України.

Кандидатами в Президенти були: Голова Верховної Ради України Л. Кравчук, голова Львівської обласної ради В. Чорновіл, голова Української республіканської партії В. Лук’яненко, заступник Голови Верховної Ради України В. Гриньов, голова Народної Ради в парламенті України академік І. Юхновський, голова Української народної партії Л. Табурянський, міністр сільського господарства України О. Ткаченко (на останньому етапі виборів він зняв свою кандидатуру і закликав виборців голосувати за Л. Кравчука). Незважаючи на істотні розходження в їхніх програмах, усі кандидати стояли на платформі незалежності України, проти участі в СРСР.

Першим Президентом України став Л. Кравчук, за якого проголосувало 61,6% виборців, що прийшли на виборчі дільниці.

24 серпня 1991 р. Верховна Рада УРСР прийняла рішення про проведення 1 грудня 1991 р. Всеукраїнського референдуму на підтвердження Акта проголошення незалежності України. Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 р. став вирішальною подією на шляху до повної ліквідації владних структур СРСР.

Після проголошення незалежності загострилася боротьба навколо питання про місце кожної партії в політичній системі і про їхнє відношення до владних структур. У результаті на початку 1993 р. відбувся розкол Руху. Його лідер В’ячеслав Чорновіл пішов по шляху перетворення цього руху на партію з яскравою орієнтацією на одного лідера, що спричинило вихід із Руху УРП (Українська республіканська партія, яка, у свою чергу, теж пережила кілька розколів).

У липні 1994 р. в Україні відбулися вибори президента. Виборці віддали перевагу Леонідові Кучмі. Новий президент дав Об’єктивну оцінку ситуації, яка складалася в державі: Україна переживає небувалу за рівнем економічну кризу.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Подібні реферати:

Харків у роки Великої Вітчизняної війни

22 червня 1941року почалася Велика Вітчизняна війна. Вона стала жахливим випробуванням для населення Харківщини. Харківщина та місто Харків мали велике політичне, економічне і воєнно-стратегічне значення та посідали у воєнних планах Гітлера значне місце. Він називав його „замком, який запирає український простір”. Харків, як важливий залізничний вузол, був тісно пов’язаний з багатьма економічними районами. Через місто пролягали шляхи на Донбас і Кавказ. Наприкінці вересня 1941 року становище на південному ...

Історія Великої Димерки

На жаль, небагато відомостей збереглося про історичне минуле населеного пункту. Проте, виходячи з них, можна зробити висновок, що селище міського типу Велика Димерка має понад 600-річну історію . З давніх - давен жителі цих казково - лісових країв займались землеробством, скотарством, мисливством і ремеслом. В народі ходять легенди, що ніби в Димерці набагато раніше, аніж в навколишніх селах почали робити димарі в хатах. Звідси й первісна назва - Димарка (пізніше Димерка). Інше походження назви пов'язують з тим, що ...

Плани Гітлера щодо освіти на окупованих територіях України в роки Другої світової війни (1939-1945)

Сьогодні я представлю вам свою дослідницьку роботу, тема якої «Проблеми української освіти у роки Другої світової війни або плани Гітлера щодо шкільної освіти на окупованих територіях України» Сьогодні я представлю вам свою дослідницьку роботу, тема якої «Плани гітлерівців щодо освіти та долі дітей на окупованих територіях України в роки Другої світової війни. Українські землі в умовах окупації». На жаль ця тема не стала актуальною після воєнних років. Я згодна з тим, що становище України ...