Search:

В’ячеслав Чорновіл

У вересні 1989 р. виникла масова політична організація – Рух (Народний рух України за перебудову). Одна за одною створюються політичні партії України (Українська республіканська партія, Демократична партія України, Партія зелених, Партія демократичного відродження України та ін.).

1985-1991 рр. були останнім періодом існування СРСР і перебування в ньому України.

Після виборів 1989 р. у радах усіх рівнів значно збільшилася кількість демократично налаштованих депутатів.

У західних областях України до влади прийшли радикально налаштовані партії і рухи національної й антикомуністичної спрямованості (наприклад, у Львівській області головою облради був обраний В. Чорновіл, який заборонив на її території втручання обкому КПУ в управління областю). В основу діяльності ними була покладена національна ідея, заперечення всього радянського, пропаганда ідей С. Бандери та інших діячів ОУН-УПА, поширення ідей незалежності на інші області України.

У меншому ступені ці процеси забезпечили центр, схід і південь України та Крим, де були традиційно сильні економічні й культурні зв’язки з Росією і де проживала значна частина російського населення.

22 січня – День соборності України. 88 років тому на Софіївській площі в Києві УНР і ЗУНР формально об’єдналися в одну Велику Україну.

Пік національного піднесення в ті часи припав на 21 січня 1990 року. Тоді люди з нагоди Дня злуки взялися за руки на автошляхах між Львовом і Києвом, утворили живий ланцюг. То була найважливіша акція Народного руху України.

Живого ланцюгу не вистачило, однак, до східних кордонів України…

– Такого задуму не було. Головне полягало в іншому. Треба було об’єднати столиці двох народних республік – УНР і ЗУНР, Київ і Львів з’єдналися. Мабуть, навіть ніхто не задумувався над тим, щоб продовжити ланцюг, скажімо, до Луганська. То була найважливіша акція Народного руху України.

16 липня 1990 р. Верховна Рада УРСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України. Суверенітет передбачав верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади в межах території України.

Кандидатами в Президенти були: Голова Верховної Ради України Л. Кравчук, голова Львівської обласної ради В. Чорновіл, голова Української республіканської партії В. Лук’яненко, заступник Голови Верховної Ради України В. Гриньов, голова Народної Ради в парламенті України академік І. Юхновський, голова Української народної партії Л. Табурянський, міністр сільського господарства України О. Ткаченко (на останньому етапі виборів він зняв свою кандидатуру і закликав виборців голосувати за Л. Кравчука). Незважаючи на істотні розходження в їхніх програмах, усі кандидати стояли на платформі незалежності України, проти участі в СРСР.

Першим Президентом України став Л. Кравчук, за якого проголосувало 61,6% виборців, що прийшли на виборчі дільниці.

24 серпня 1991 р. Верховна Рада УРСР прийняла рішення про проведення 1 грудня 1991 р. Всеукраїнського референдуму на підтвердження Акта проголошення незалежності України. Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 р. став вирішальною подією на шляху до повної ліквідації владних структур СРСР.

Після проголошення незалежності загострилася боротьба навколо питання про місце кожної партії в політичній системі і про їхнє відношення до владних структур. У результаті на початку 1993 р. відбувся розкол Руху. Його лідер В’ячеслав Чорновіл пішов по шляху перетворення цього руху на партію з яскравою орієнтацією на одного лідера, що спричинило вихід із Руху УРП (Українська республіканська партія, яка, у свою чергу, теж пережила кілька розколів).

У липні 1994 р. в Україні відбулися вибори президента. Виборці віддали перевагу Леонідові Кучмі. Новий президент дав Об’єктивну оцінку ситуації, яка складалася в державі: Україна переживає небувалу за рівнем економічну кризу.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Подібні реферати:

Пилип Орлик

Серед гетьманів України його постать виділяється не лише тим, що свою гетьманську діяльність він мусив здійснювати за межами України, а й тим, що Пилипу Орлику належить авторство першої в Європі державної конституції. Відомий вітчизняний історик Б. Крупницький зазначав, що, «безперечно, Орлик був видатним українським державником. На його прапорі була виткана незалежна й соборна Україна... Його енергійна, вперта та невтомна праця не могла залишитися без наслідків. Вона зберегла нам традиції, створила певні зв'язки з. ...

Мазепа Іван Степанович

Мазепа народився в Мазепинцях, на шляхетськім хуторі Київщини, неподалік Білої Церкви. Майбутній гетьман народився в маєтку його батьків. Рік його народження залишається нез’ясованим. Деякі дані вказують на 1629 р., інші – на 1644-й, приблизно 1632 – 1639 рр Іван Мазепа походив з дворянської родини, що здавна поселилася на Правобережній Україні. Його батько Адам-Степан Мазепа - Колединський займав велику посаду в окрузі Білої Церкви. Його мати теж походила із знаменитого українського роду Московських. Батьки мали ...

Племенні об’єднання на Україні

Племенні об’єднання на Україні В епоху, в яку жили неандертальці, відбулось остаточне становлення людини. Близько 35 тис. років тому з'явились їхні нащадки, що вже нале­жали до сучасного типу - «людини розумної». В Європі їх ще називають кроманьйонцями, за назвою грота Кро-Маньйон (Франція), де вперше було знайдено п'ять кіс­тяків цього типу разом із кам'яними знаряддями праці та просвердленими раковинами. Фізичною будовою кроманьйонець нічим істотно не відріз­нявся од сучасної людини. Техніка виготовлення ...