Search:

Художній розпис тканин

Збагатити рисунок на виробах гарячого батику можна, якщо на них виконати так званий ефект кракле. Після закінчення роботи, коли вся поверхня тканини покрита резервом, її знімають з рами і обережно зминають руками у різних напрямах, щоб на резерві утворились дрібні глибокі тріщинки. Після цього тканину знову натягують на раму і широким пензлем або тампоном покривають усю площу фарбою темного кольору й залишають на 15... 20 хвилин. Фарба проникає у тріщини й утворює на тканині тонку темну сітку, через яку просвічує раніше нанесений рисунок. Залишки фарби знімають з виробу ватою так, щоб поверхня його була чистою, фарба має бути лише у тріщинках. Після висихання тканини резерв знімають так само, як у попередніх випадках.

Після знімання резерву вироби гарячого батику, як і холодного, потрібно запарити у виварці або автоклаві. Тривалість запарювання і режим промивання після запарювання залежать від виду тканини і класу барвника, яким був виконаний розпис. Запарювати слід добре висушені вироби.

На практиці часто буває так, що вироби гарячого і холодного батику не запарюють. Це допускається для декоративних виробів типу панно, ширм, завіс. У такому разі можна розписувати усі тканини будь-якими класами барвників, дотримуючись однієї вимоги – фарба має рівномірно покривати тканину. У подальшому такі вироби не можна прати і на них не мають потрапляти краплі води.

Третій спосіб ручного розпису тканин – вільний розпис.

Рисунки на тканину за цим способом наносять вільними мазками і лише заключна обробка рисунка може іноді виконуватись за допомогою резерву. Відомо кілька способів вільного розпису тканин: фарбами із застосуванням сольового розчину; фарбами із загусткою з резерву; друкувальними фарбами; по тканинах, апретованих згустками; олійними фарбами.


Розділ 3


Розділ 4


Конспект уроку з художньої праці

6 клас

Тема. Особливості розпису тканини холодним батиком.

Резервування контурів окремих елементів.

Мета. Навчальна: ознайомити учнів з особливостями розпису холодним батиком, навчити виготовляти резервуючи суміш для холодного батику, закріпити знання з історії виникнення та розвитку мистецтва батику.

Розвиваюча: розвивати процес зорового сприймання, чіткості, уваги, уявлення, пам’яті, логічного мислення, відчуття композиції, підбору і гармонії кольорів, координації рухів у процесі резервування контурів елементів.

Виховна: виховувати в дітей повагу до своєї праці, формувати в учнів художній смак на естетичний підхід до творчої праці, виховувати охайність, терплячість, старанність.

Обладнання: робочий зошит, олівець, гумка, лінійка, рама, тканина, скляні трубочки.

Дидактичне забезпечення уроку: технологічна картка послідовності виконання розпису способом холодний батик, зразки дитячих робіт.

Міжпредметні зв’язки: образотворче мистецтво, історія, математика, хімія.

Тип уроку – комбінований.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

- Добрий день, діти!

(Перевіряю наявність учнів у класі, готовність їх до уроку, правильність організації робочих місць).

ІІ. Вступна бесіда.

- Ручний художній розпис тканини, як своєрідний вид оформлення текстильних виробів, має багатовікову історію. Найпоширенішим є спосіб оформлення тканини за допомогою резервуючи сумішей (резервів), відомий під назвою батик. Суть цього способу полягає в тому, що ділянки тканини, які не мають бути зафарбовані, покривають резервом (бджолиний віск, парафін, різні смоли), які просочуючи тканину, захищають її від фарб. Підготовлену таким чином тканину опускають у фарбу і зафарбовують, а потім видаляють з неї резерв. Внаслідок цього на тканині дістаємо білий рисунок на зафарбованому фоні.

Слово “батик” яванського походження і в перекладі означає “малювання гарячим воском”. Мистецтво батику розвивали з глибокої давнини багато народів світу – індійці, китайці, єгиптяни, перуанці, але найвищого розвитку і художньої досконалості воно досягло в Індонезії на Яві. Більшість дослідників вважає, що батик зародився у ХІІІ-ХIV столітті, а став найпоширенішим у ХVII столітті, коли був винайдених “чантинг” – оригінальний інструмент для нанесення узорів розтопленим воском.

У нашій країні батик зародився у 30-х роках ХХ століття і отримав розвиток і визнання.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Подібні реферати:

Художнє сприймання

Художнє сприймання - це процес формування цілісного сприйняття і правильного розуміння прекрасного у мистецтві та дійсності; здатність до творчого самовиявлення притаманна людині. Однак ця здатність вимагає свідомого, цілеспрямова­ного, планомірного і систематичного розвитку. Основою, на якій здійснюється естетичне виховання художнього сприймання е певний рівень художньо-естетичної культури особистості, її здатності до естетичного освоєння дійсності. Цей рівень виявляється як у розвитку всіх компонентів естетичної ...

Гончарство

Гончарство одне з найстаріших ремесел людини. Зародилось гончарство ще в кам’яному віці. Можна твердити що ще до оволодіння людини вогнем вона почала формувати з глини предмети потрібні для вжитку. Під палючим сонцем ці предмети набирали певну міцність і мали певну цінність. Такими предметами могли бути ємкості для пожитків та амулети. А вже з освоєнням людиною вогню на великій кількості стоянок вчені виявили сліди гончарного посуду та подобу людської фігурки. На території України сліди гончарства археологи датують 7-6 ...

Скульптура. Історія та сучасний розвиток

З ХVІІ ст. і до початку ХХ ст. український народ пережив складну історичну долю, відмінну на різних його землях. Частково це знайшло відображення і в художній народній творчості, закрема скульптурі. В народній скульптурі процес поступового розширення кола звичних тем, сюжетів, збагачення виражальних засобів. Поряд з існуванням скульптури з рисами народного примітиву, з його лаконічною, пластичною мовою сповненої експресії форм, підкресленою декоративністю, створюється скульптура в естетичній концепції авторів якої лежало ...