Search:

Художній розпис тканин

За виготовлення резерву для холодного батику слід строго дотримуватись правил пожежної безпеки. Варити резерв необхідно у добре вентильованому приміщені на закритому вогні (електроплитка із закритою спіраллю) на водяній бані.

У скляну або металеву банку насипають подрібнений парафін і розплавляють на водяній бані. Після цього вливають гумовий клей, розміщують і поступово вливають бензин. Суміш нагрівають на киплячій водяній бані до отримання однорідної маси. Такий резерв готовий до вживання. його слід зберігати у щільно закритому посуді. За зберігання резерву парафін, віск випадають в осад, бензин випаровується. Тому перед вживанням його слід розігріти на водяній бані, якщо надто густий – долити трохи бензину.

В процесі виготовлення резерву бензин потрібно вливати не весь одразу, а поступово і за цього робити проби на тканині, що підлягає розпису. У холодному батику зарезервовані контури назавжди залишаються на тканині.

Із наведених рецептів найпоширеніший перший. Такий резерв дає чистий білий контур. Резерви з бджолиним воском мають хорошу пластичність, текучість, але дають жовтуваті контури. У такому разі, коли біла або жовтувата лінія порушує ув’язку кольорів на рисунку, резерв можна підфарбувати. Для цього застосовують олійні або друкарські фарби. Олійні фарби попередньо знежирюють на пористому папері. Знежирену фарбу розміщують з резервом. Для одного рисунка можна використати також алюмінієвий і бронзовий порошки.

Для наведення резерву через фотошаблон рекомендується такий рецепт резерву, г/кг:

гумовий клей – 650;

парафін – 42;

каніфоль – 5;

вазелін технічний – 4;

білила цинкові – 35;

фарба олійна – 20;

уайт-спірит – 244.

У підігрітий гумовий клей вводять парафін, каніфоль, вазелін, цинкові білила і за постійного перемішування вливають уайт-спірит, а потім варять на водяній бані. У кінці варіння вводять знежирену олійну фарбу для підфарбовування резерву. Отриманий резерв перед застосуванням розводять до необхідної консистенції вводячи у нього 200... 300 г уайт-спіриту залежно від виду тканини, на якій буде друкуватись рисунок резервом (капрон, натуральний шовк) і номера сита.

Правильно зварений резерв повинен мати хорошу текучість, пластичність і добре просочувати тканину. Якщо в резерві забагато парафіну, він не проникає через тканину і лежить зверху. Такий резерв ламкий, пропускатиме фарбу. Якщо в резерві забагато гумового клею, то за наведення контурний ліній з носика трубочки відділяються тонкі волосинки клею, які осідають на тканину. При фарбуванні вони проявляються у вигляді не зафарбованих ліній і замаскувати їх неможливо.

За розпису способом холодний батик рисунки можуть бути виконані різноманітні, але обов’язковий чіткий поділ кольорових площин. Кожну з таких площин обводять резервом. Для нанесення контурів рисунка резервом застосовують скляні трубочки.

При розписуванні кінчик трубочки з набраним резервом обтирають ватою. Після цього трубочку швидко опускають на тканину і почекавши, поки резерв зтече у кінчик трубочки, починають наводити контури рисунка (дод. № ). Коли ж резерв рідкуватий, то на початку лінії, у місцях уповільненого руху або під час відривання трубочки від тканини можуть утворюватися краплі. Тому на початку роботи трубочку слід швидко опускати на тканину, не чекаючи утворення краплі й намагаються наводити контури рівномірно. Під час відривання трубочки від тканини, її кінець потрібно швидко повернути вгору, щоб резерв відійшов з кінчика. При роботі рідкуватим резервом по щільних тканинах краще починати й закінчувати наводити лінії з паперової підкладки, яку укладають поруч на початку й кінці лінії.

Залежно від волокнистого складу тканини, її щільності й товщини трубочки необхідно вести з різною швидкістю. Наприклад, за наведення контуру по щільних і більш товстих бавовняних тканинах (мерсеризоване полотно, мадаполам, бязь) трубочку слід вести досить повільно, щоб резерв міг повністю просочити тканину (для таких тканин необхідно наводити контур також із зворотного боку тканин). При наведенні контурів рисунка на капроні й натуральному шовку трубочки слід вести швидше, постійно стежачи за тим, наскільки рівномірно резерв просочує тканину. Якість наведення контуру слід контролювати із зворотного боку, поки не висох резерв. Місця, які погано просочені, або мають пропуски, треба зарезервувати із зворотного боку тканини.

Практика показала, що на наведення контурів рисунка резервом витрачається 60-70% часу, а на покриття рисунка фарбою – 30-40%.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Подібні реферати:

Гончарство

Гончарство одне з найстаріших ремесел людини. Зародилось гончарство ще в кам’яному віці. Можна твердити що ще до оволодіння людини вогнем вона почала формувати з глини предмети потрібні для вжитку. Під палючим сонцем ці предмети набирали певну міцність і мали певну цінність. Такими предметами могли бути ємкості для пожитків та амулети. А вже з освоєнням людиною вогню на великій кількості стоянок вчені виявили сліди гончарного посуду та подобу людської фігурки. На території України сліди гончарства археологи датують 7-6 ...

Бароко

Особливе місце в європейській культурі ХVII-XVIII ст. зайняла культура бароко (від італ. barocco – дивний, вибагливий, химерний). Спочатку термін застосовували тільки до пластичних видів мистецтва, з кінця ХІХ ст. помітили стилістичну відповідність в літературній та музичній творчості доби, а з першої половини ХХ ст. культурологи почали говорити вже про таємничу і суперечливу “людину бароко”, вбачаючи в цьому феномені найближчу типологічну спорідненість із внутрішнім світом людини ХХ ст. Бароко одноголосно називають першим ...

Мистецтво писемності Стародавнього Сходу

Зв'язок египетського образотворчого мистецтва з писемністю існував завжди. Але ніде більше, навіть у Китаї, зображення і написи не утворюють такого міцного художнього синтезу, як у Єгипті. І зв'язок тут не тільки декоративний, а більш глибокий, обумовлений світоглядом єгиптян і розумінням ними мистецтва. Піктографія, тобто картинне письмо, було загальною початковою фазою розвитку і писемності, і мистецтва Єгипту. Зображення для єгиптян – це насамперед знак. Але знак не в нашому розумінні – як щось умовне, допоміжне, ...