Search:

Особливості життєвого циклу вищих спорових рослин (папороті, мохи, плауни, хвощі)

Сфагнум – однодомна рослина (чоловічі і жіночі органи на одній рослині). Процес запліднення відбувається ранньою весною при наявності води. З зиготи виростає спорофіт, що являє собою ніжку з кулястою коробочкою. Спора випадає на ґрунт і проростає, утворюється протонема з ризоїдами, в дорослої рослини їх нема. Бруньки протонеми дають нову особину гаметофіт.

Пристосування до виживання на суші:

1. вбирають атмосферну вологу усією поверхнею тіла.

2. здійснюють фотосинтез за будь-яких умов, навіть у темряві печер.

3/висихають до повітряно-сухого стану, залишаючись живими.

Утворення торфу.

Сфагнум росте верхівкою (2-3 мм на рік), а нижня частина поступово відмирає. Відмерлі частини занурюються у воду. Оскільки у болотяній воді обмаль кисню.

Сфагнум виділяє кислоти, які вбивають мікроорганізми, тому відмерлі частини не перегнивають. Осідає на дні боліт протягом 70 і навіть 1000 років, пресуються і утворюють торф. Швидкість відкладання торфу незначна. За 10 років виникає шар 1 см. Кисле середовище торфу перешкоджає розвитку грибів і бактерій. Все, що потрапляє в торф, консервується в ньому.

Значення торфу в практичній діяльності.

Будівельний матеріал (пресовані плити) – теплоізоляційний матеріал.

Хімічна сировина (для виробництва пластмас, спиртів, фарб, лаків, карболової і оцтової кислот).

Добриво, підстилка для тварин, паливо.

Перев’язочний матеріал (сфагнол – протигнійна речовина). Консервуючий та упаковуючий матеріал при транспортуванні фруктів, овочів, м’яса. Цінний матеріал для дослідження пилка різних рослин.

Значення мохів в природі і житті людини.

Оселяється там, де рослини були відсутні, вид кислоти, цим руйнують скелі, утворюють ґрунт на якому оселяються інші рослини. Тварини мохами не живляться, тому збільшується їхнє накопичення, вміст перегною.

 Суцільний шар в лісах, тундрі, пререшкоджає випаровуванню води, сприяє її зберігання в ґрунті. Часто це призводить до заболочення.

Розростання мохів затруднює аерацію ґрунту, скорочують площу орних земель. Можуть самозапалюватись, що спричиняє лісову пожежу. На заболочених ґрунтах рослини не ростуть, бо мало кисню і азотних солей.

Мають здатність накопичувати радіоактивні речовини.

Мохи – рослини геологи (мідь).

Мохи запобігають ерозії ґрунтів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Подібні реферати:

Грабельки звичайні, гравілат міський, гречка, грицики, гуньба

ГРАБЕЛЬКИ ЗВИЧАЙНІ (бузьки, бузьочок, гребениця, журавлинi носики, чорногузики) Erodium cicutarium Однорiчна трав'яниста рослина родини геранiєвих. Стебло висхiдне, до 50 см заввишки, вiд основи розгалужене. Листки супротивнi, довгастi. Квiтки правильнi, п'ятипелюсткові, двостатеві, пелюстки пурпуровi iнодi з темними плямами. Цвiте у березнi - серпнi. Плід - сухий, з 5 однонасiнних часток, якi при достиганнi плода спiрально скручуються. Росте як бур'ян на полях, городах i засмiчених мiсцях. Для лiкарських потреб ...

Будова та функції кровоносних судин (артерій, вен, капілярів), лімфатична система

Артерії – циліндричні трубки по яких кров тече від серця до органів і тканин. Стінки артерій складаються з трьох шарів: 1.Зовнішньої – сполучнотканинної оболонки. 2.Середнього – гладкі м’язеві волокна між якими є еластичні волокна. Гладкі м’язові волокна скорочуючись та розслаблюючись. Звужують та розширюють артерії, таким чином регулюють потік крові в них. Еластичні волокна надають артеріям пружних властивостей. Періодичне вштовхування крові шлуночком завдяки пружності артерій перетворюється в безперервний рух крові по ...

Перестріч гайовий, перстач білий, перстач гусячий

ПЕРЕСТРІЧ ГАЙОВИЙ (брат-і-сестра, братики, братки, братчики, день-i-нiч, жовтушка, зебрій, iван-i-марiя, мар'янник, сестрички) Melampyrum nemorosum Однорiчна трав'яниста напiвпаразитна рослина родини ранникових. Стебло прямостояче, до 50 см заввишки, опушене бiлуватими волосками. Листки простi, супротивнi, короткочерешковi. Квiтки двостатевi, неправильнi, золотаво-жовтi, трохи пониклi, в пазухах великих приквiткiв, зiбранi в однобiчнi колосо-китицеподібнi суцвiття, верхнi приквiтки пiд час цвiтiння ...