Search:

Особливості життєвого циклу вищих спорових рослин (папороті, мохи, плауни, хвощі)

Сфагнум – однодомна рослина (чоловічі і жіночі органи на одній рослині). Процес запліднення відбувається ранньою весною при наявності води. З зиготи виростає спорофіт, що являє собою ніжку з кулястою коробочкою. Спора випадає на ґрунт і проростає, утворюється протонема з ризоїдами, в дорослої рослини їх нема. Бруньки протонеми дають нову особину гаметофіт.

Пристосування до виживання на суші:

1. вбирають атмосферну вологу усією поверхнею тіла.

2. здійснюють фотосинтез за будь-яких умов, навіть у темряві печер.

3/висихають до повітряно-сухого стану, залишаючись живими.

Утворення торфу.

Сфагнум росте верхівкою (2-3 мм на рік), а нижня частина поступово відмирає. Відмерлі частини занурюються у воду. Оскільки у болотяній воді обмаль кисню.

Сфагнум виділяє кислоти, які вбивають мікроорганізми, тому відмерлі частини не перегнивають. Осідає на дні боліт протягом 70 і навіть 1000 років, пресуються і утворюють торф. Швидкість відкладання торфу незначна. За 10 років виникає шар 1 см. Кисле середовище торфу перешкоджає розвитку грибів і бактерій. Все, що потрапляє в торф, консервується в ньому.

Значення торфу в практичній діяльності.

Будівельний матеріал (пресовані плити) – теплоізоляційний матеріал.

Хімічна сировина (для виробництва пластмас, спиртів, фарб, лаків, карболової і оцтової кислот).

Добриво, підстилка для тварин, паливо.

Перев’язочний матеріал (сфагнол – протигнійна речовина). Консервуючий та упаковуючий матеріал при транспортуванні фруктів, овочів, м’яса. Цінний матеріал для дослідження пилка різних рослин.

Значення мохів в природі і житті людини.

Оселяється там, де рослини були відсутні, вид кислоти, цим руйнують скелі, утворюють ґрунт на якому оселяються інші рослини. Тварини мохами не живляться, тому збільшується їхнє накопичення, вміст перегною.

 Суцільний шар в лісах, тундрі, пререшкоджає випаровуванню води, сприяє її зберігання в ґрунті. Часто це призводить до заболочення.

Розростання мохів затруднює аерацію ґрунту, скорочують площу орних земель. Можуть самозапалюватись, що спричиняє лісову пожежу. На заболочених ґрунтах рослини не ростуть, бо мало кисню і азотних солей.

Мають здатність накопичувати радіоактивні речовини.

Мохи – рослини геологи (мідь).

Мохи запобігають ерозії ґрунтів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Подібні реферати:

Алтея лікарська, анемона дібровна та лісова

АЛТЕЯ ЛІКАРСЬКА (алтей, гордівля лікарська, гордовля, калачики, мальва, паляниця, папурник, пацурник, проскурень, проскурки, проскурняк, слиз городовий, цетки, цятки) Althaea officinalis Багаторiчна повстисто-опушена, з мiцним розгалуженим кореневищем i м'ясистими довгими коренями рослина родини мальвових. Стебел багато, вони прямостоячi, простi. Листки чер-говi, черешковi, яйцеподібнi, по краю зарубчастi. Квiтки двоста-тевi, правильнi в китице-волотоподіних суцвiттях. Вiночок блiдо-рожевий. Цвiте у серпнi - вереснi. ...

Частини ростучого дерева, їх значення і промислове використання

Морфологічно і фізіологічно в деревних рослин розрізняють три основні частини (рис.): крону, коріння, стовбур. Крона складається з гілок і зелених асиміляційних органів (хвої або листя), що зв¢язують світло (photos – світло, sintes – зв¢язувати) і вуглекислоту повітря (СО2) в складні органічні речовини, що входять до складу деревної рослини. Зелені органи рослини можна порівняти із складною фабрикою утворення фіто маси. Крона деревних рослин має різноманітне промислове використання. Гілля крони йде на виготовлення ...

Походження птахів

Походження птахів. Усі особливості птахів, що відрізняють їх від плазунів, мають переважно характер, пристосувальний до польоту. Тому цілком природно вважати, що птахи виникли від плазунів. Походять птахи від стародавніх плазунів, задні кінцівки яких були побудовані так само, як і у птахів. "Перехідні" форми — археоптерикс (археорніс) — у вигляді викопних решток (відбитків) виявлені у верхньоюрських відкладах. Поряд з рисами, характерними для плазунів, вони мають ознаки будови птахів. Пристосування птахів до життя ...