Search:

О слово рідне! України слово!

Сценка із оповідання “Грицько” Б.Д. Грінченка.

Ведуча 2. А яка мелодійна наша мова. Тому так легко покладається на музику. Українська пісня... Хто не був зачарований нею. Вона натхненна безмежна шириною і красою образів. “Дзвенить піснями Україна”, - писав М.Гоголь. І справді пісні – самоцвіти лунають над широкими степами і сивими городами. То вони звучать, як стогін Дніпра – Славути, то як голос душі людської сповненої туги за рідним краєм і безмежної любові до матері-землі.

Учень 1. Народна після зоряно незгасно

Говорить в моєму серця повсякчас

Не пломенистим закликом, не гаслом,

А променем, що будить сівача.

Вона мене виводить на дорогу,

Вона мене просвітлює на віки,

Де радість і печаль мого народу

Вродилися в древа вічного гілки.

Учень 2. Вона – любов, вона – печаль і втіха,

Жива вода на виразки душі.

Поки живе – обереже від лиха

Понад стежками тихі спориші.

І я готова крізь чисті брами

Пройти і душу випалить дотла,

Лише в народна пісня не вмирала,

Щоб в молодих серцях вона жила.

Пісня “При долині кущ калини”

Читці 1. Рідна мова – звук бандури

Після солов’я

Тихий шепіт трав у лузі,

Клекіт журавля.

Ч-2. Рідна мова – гра сопілки,

Вітру свист у полі.

Роса чиста, що виливає

Яблука червоні.

Ч-3. Рідна мова – красна осінь

Щедра і багата.

Не раз була передчасно

Холодом розп’ята.

Ч-4. Рідна мова – плач матусі

На могилі сина,

Розколена при дорозі

Червона калина.

Ч-5. Рідна мова – шум джерельця,

Чистої води,

Корінь дерева старого

Що живить плоди.

Ч-6. Рідна мова – Дніпра хвилі,

Рідні водограї

Рідна мова вільним птахом

У небо злітає.

Ведуча. Рідна мова веде нас у чудовий світ мистецтва, літератури, лучних висловів. Та справжньою її окрасою є фразеологія – золоті злитки української мови. Серед суто народних фразеологізмів всім відомий вислів “піднести гарбуза”. От і героєві “Сватання на Гончарівці” довелося спробувати цю городину.

Сценка з п’єси “Сватання на Гончарівці” (Д-1. від слів Стецька:

“Та й патлата...” до кінця яви).

Ведуча. А ось цікаво дізнатися Стецьку, чи знаєш ти, хто написав “Сватання на Гончарівці?”

Стецько: Аякже, ім’я Григорія Федоровича Квітки-Основ’яненка знають усі.

Ведуча. Та це ж псевдонім відомого автора. А яке справжнє прізвище? Не знаєш? Тоді, можливо, наші юні знавці української літератури допоможуть. [Григорій Квітка, він жив у основі біля Харкова] І тому додав до прізвища цю назву. Ще він підписував свої твори псевдонімом Грицько Основ’яненко).

Стецько. Так, так. Як я забув. От дурна голова. А що це так пахне? Піду подивлюся.

/Можливо пісня “ Із сиром пироги...” інсценівка пісні./

Ведуча 1. Українське слово, українська після... Ми почули вперше їх від матері, яка співала над нашою колискою. Ще з уст матусі долинули до нас перші слова сказані пізніше й нами. Тому з образом матері пов’язане усе найдорожче у нашій душі рідний дім, яблуні і вишні в цвіту, журлива річка, запашний луг – усе те, що зветься Батьківщина.

Ведуча 2. Людина має завжди пам’ятати звідки вона родом, де її коріння, глибоко знати історію свого народу, його мову. Не можна бути байдужим до того, як ми користуємось мовою, як виражаємо свої думки, як цінуємо рідне слово. Один мудрець сказав: “Людина, байдужа до рідної мови, схожа на дикуна”. Тому, що її байдужість до мови пояснюється повною байдужістю до минулого, сучасного, майбутнього свого народу”.

Та бувають і у нас такі, яких засудив П.Газовий у гуморесці “Турок”.

Уч. читає гумореску П.Глазового “Турок”

Ведуча 1. Мова – то справжній океан. В 11-томному “Словнику української мови” зареєстровано понад 13 тис. слів. Та підрахувати геть усі слова навіть однієї мови – справа майже нездійсненна. Звичайна людина вживає в середньому до4 тис. слів. То ж хай ці слова будуть із справжньої народної мовної криниці. Чисті, красиві, образні. То ж бережімо її, плекаймо, шануймо.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Подібні реферати:

План-конспект уроку для учнів 6 класу з теми, Appearance

Мета: розвиток навичок читання; фор­мування навичок зв'язного мов­лення, розвиток навичок непідготовленого діалогічного мовлення, активізація навичок діалогічного і монологічного мовлення; форму­вання навичок аудіювання за фонозаписом; виховання в учнів по­важного ставлення до людей похи­лого віку. Обладнання: географічна карта, таб­лиці, магнітофон з фонозаписом, дитячі іграшки, малюнки, картин­ки, книги. Хід уроку І. Вступ до уроку: одержання листа від товариша за листуванням. Учитель: Children! We've got a letter ...

Ілюзії і дійсність

Тема. Ілюзії і дійсність (на прикладі жіночих образів у творах Стендаля,          О. де Бальзака, Г.Флобера. Мета: формувати навички аналізу художнього твору як мистецтва слова; надати оцінку зображенню теми кохання в романах “Червоне і чорне” Стендаля, “Пані Боварі” Флобера, повісті “Гобсек” Бальзака; розкрити сутність шукань та духовних орієнтирів у житті, морального вибору своєї позиції літературними героями; наводити аргументовані докази відносно поставленої проблеми, поняття ...

Пам’ять про тих, хто відійшов з життя

Тема: Пам’ять про тих, хто відійшов з життя. Допоміжні матеріали: Картини (могили героїв) Розп’яття Ісуса Христа Розповідь: Молитва “Зі святими” План Підсвічник із свічкою, калач. Любов до рідної землі, до свого народу, до рідної мови. Національні герої, що пожертвували своїм життям за волю рідної землі і народу. “Ніхто не спроможен любити більше, ніж тоді, коли він за своїх друзів своє життя віддає” (Ів. 15:13). Наша пам’ять і вдячність за їх подвиги і жертовність. Сьогодні, діти, я поведу вас в казку; в казку красиву, ...