Search:

Стендаль (1783 – 1842)

Будинок глави провінційного містечка, семінарія, особняк паризького вельможі – три сходинки кар'єри обдарованого честолюбного простолюдина в «Червоному і чорному» і разом з тим три шари влада імущих.

Мешканці закуткового Верьера, відкіля Сорель родом, поклоняються одному всемогутньому кумирові – грошовому мішку. Нажитися – найчастіше шляхами несправедливими – поспішають усі: від тюремника, що вимогают «на чай», до «батьків міста», що оббирають округу. Відкинувши станову пиху, місцеві дворяни, на зразок пана де Реналя, мера і власника гвоздильного заводу, витягають доходи з джерел, якими колись гидували. А на зміну цим «власникам замків», що суперничають у вульгарності зі справдешніми міщанами, уже йде ділок іншої закваски – спритний безрідний шахрай і продувна бестія Вально, що не гребує тим, щоб обкрадати бідняків з будинку піклування. Царство безсоромних хапуг, що плазують перед королівською владою доти, поки вона підгодовує їхніми подачками, - така наскрізь обуржуазнена провінція в Стендаля.

У семінарії, куди попадає потім Сорель, готуються духовні пастирі цієї череди рвачів. Тут шпигунство вважається доблестю, зречення від самостійної думки – мудрістю, рабська послужливість і бездумна слухняність – вищою доблестю. Обіцяючи своїм учням, порятунок на небесах до того ж ситість на землі, єзуїти готують сліпих у своїй запопадливості служителів церкви, покликаних уселяти повагу до «святості» трону й існуючого жизнеустройства.

Після виучки в семінарських келіях Сорель волею случаючи закинутий у вище паризьке світло. В аристократичних салонах не прийнято підраховувати в слух прибуток і просторікувати про щільний обід. Зате отут настільки ж незаперечне панує шанування здавна заведених, що уже утратили свій зміст звичаїв і думок. В очах завсідників особняка маркіза де Ла-Моль вільнодумство небезпечне, сила характеру небезпечна, спостереження світських пристойностей небезпечно; небезпечно усе, що виглядає зазіханням на скам'янілі традиції, привілеї, старий ієрархічний розпорядок. Серед літніх аристократів – у них за плічми нелегкі роки вигнання з Франції – ще зустрічаються люди недурні, заповзятливі, по-своєму значні, начебто самого маркіза де Ла-Моль. Однак коли історична доля хоче кого-небудь покарати, вона позбавляє його гідного потомства: лощена світська молодь увічлива, елегантна, часом гостра на мову, але при цьому зроблено, безмозка і безлика.

Правда, коли мова заходить про захист касти, серед вельможних посредственностей знаходяться такі, чия злість і підлість може виявитися погрозою для всієї країни. На зборах аристократів змовників, де Сорель є присутнім як секретаря свого заступника, розробляються плани іноземного вторгнення у Францію, підтриманого зсередини найманцями дворян-землевласників. Ціль цієї витівок остаточно примусити до мовчання всіх незгодних, «подривателей» підвалин і «підбурювачів», заткнути рот печатки, викорінити залишки «якобінства» у розумах, зробити все населення поголовно благомислящим і покірним. Стендаль як би увінчує державну піраміду верхівкою завзятих охранителей монархії, у яких користь зі зрадництвом батьківщини.

Плазування перед вищестоящими і розгнуздана корисливість у провінції, виховання полчища священиків у дусі войовничого мракобісся як один із застав міцності режиму, стертость розумів і душ «нагорі» як наслідок переляку перед незадоволеними «низами», чужі війська як знаряддя розправи перед інакомислячими – така ця пережиток^-монархія-пережиток, із хронікальною точністю відбита на сторінках «Червоного і чорного».

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 


Подібні реферати:

Джордж Вашингтон

Джордж Вашингтон стоїть у витоках американської національної історії. Він у значній мірі брав участь у всіх починаннях, що форсували перетворення тринадцяти колоній у союз суверенних республік і потім у першу сучасну федеральну державу. У Віргінії й у Континентальному конгресі він належав до тих, хто рішучим чином виступав проти англійської колоніальної політики. Як головнокомандуючий американськими військами організував і очолював військовий опір, що після восьми років війни привів до незалежності. Переконаний у ...

Основні засади німецького романтизму

ПЛАН: І. Поняття та загальні засади романтизму: - передумави виникнення; - особливості естетики та поетики романтиків; - внесок романтиків у розвиток світової літератури. ІІ. Романтизм в Німеччині 1. Перший період. Ієнський гурток: - Новаліс як теоретик романтизму; - містифікована проблематика казок Людвіга Тіка; - суб’єктивізм та романтична іронія Фрідріха Шлегеля. 2. Другий період. Гейдельбержський гурток. - Арнім і Брентано: звернення до фольклору; - концепція «природної поезії» братів Грімм; - поєднання ...

Л.І.Брежнєв

План Юність Л.І.Брежнєва. Становлення Брежнєва як політика. Брежнєв на посаді генерального секретаря СРСР. Леонід Ілліч Брежнєв народився 19 грудня 1906 року в родині робітника-металурга. Однак, незважаючи на робоче походження і ранній початок трудової діяльності (у 1921 році 15-ти років від народження), він не зарекомендував себе активним суспільним діячем. Тільки в 25-літньому віці Брежнєв вступає в партію, маючи за плечами закінчений у 1927 році Курський земле-меліоративний технікум, а так само визначений стаж керівної ...