Search:

Альд Пій Мануцій

Найістотнішим нововведенням, пов'язаним з серійним виданням маленьких альдин, було введення у якості основного текстового шрифту, злегка похилого курсиву “альдино” у поєднанні з невисокими, вертикально поставленими великими літерами. Серед маленьких альдин зустрічається тільки одна-єдина ілюстрована книжка – Цезар 1513 року. Декор маленьких альдин більш ніж скупий – він обмежується, зазвичай, залишенням порожніх місць для ініціалів, які повинні були вимальовуватися від руки, і маркою з якорем та дельфіном.

Маленькі альдини були улюбленим дітищем Альда. Мабуть, тому перше повідомлення про смерть видавця поміщене в книжечці ін-октаво Фірміані у квітні 1515 року. А в іншому ін-октаво, що вийшов в світ місяцем пізніше, – в Творах Овідія, міститься некролог, написаний його тестем Андреа Торрезані. Некролог, як і весь текст книги, набраний курсивом “альдино”.

Висновок.

Альд Мануцій і такі ж, як він, “люди доброї волі”, які працювали з ним поруч, закладали основи книжкового мистецтва, а, разом з тим, і всієї духовної культури нового часу. Серед них був і Еразм Роттердамський, гуманіст, автор знаменитої сатири Похвала дурості (1510 р) – двома роками раніше з друкарні Альда вийшли монументальні збори Прислів'їв Еразма. Велику частину свого життя Еразм Роттердамський провів в подорожах. Він побував в багатьох містах Італії і відвідав одного разу Дім Альда у Венеції.

У одному зі своїх листів друзям він змальовує прийом, наданий йому Альдом, – частування, запропоновані гостю, прибулому здалеку, втомленому і голодному, складалося з декількох шматочків салату, які плавали в оцті, і сухої скибки хліба. Описавши, з властивим йому сарказмом цю мізерну трапезу, Еразм додає, що надмірна ощадливість видавця, який володіє величезними статками, пояснюється не стільки скнарістю, скільки відданістю своїй справі, заради процвітання якої він вимушений дотримуватись у всьому найбільшої ощадливості.

У робочій кімнаті Альда, де він зазвичай приймав відвідувачів, було вивішено оголошення наступного змісту: “Хто б ти не був, скажи те, що тобі потрібно сказати, будь короткий і якнайскоріше дай мені спокій”.

Це оголошення, і анекдот про прийом наданий Еразму, і жорстокість проявлена по відношенню до Гріффо, свідчать про незвичайну цілеспрямованість і непохитну волю Альда – якості, не завжди приємні в спілкуванні з людьми, але завдяки яким він встиг за коротких 20 років свого видавничого життя зробити так багато. Не корисливі інтереси і не бажання слави були його рушіями, але любов до науки і літератури, до філософії і мистецтв. Він був просвітителем, і друкарня була для нього не самоціллю, а лише засобом, який дає можливість поділитися знаннями з великим числом людей.

Камені, закладені Альдом у фундамент будівлі європейської культури нового часу були справді коштовними. Не тільки тому, що перелік його видань складає шедеври світової літератури від Гомера і Аристотеля до Данте і Еразма Роттердамського, але й тому, що книгам, які виходили з-під преса “Дому Альда”, надавали їх остаточну форму такі художники, як Франческо Гріффо, і “майстер Пеліфіла”, які гранували і шліфували умілі руки освічених, вічно шукаючих майстрів, що працювали в його друкарні простими складачами і верстальниками, друкарями і брошурувальниками. От чому альдини, надруковані, до того ж, на папері, який витримав випробування часом в півтисячі років, продовжують і сьогодні виблискувати серед книжкових скарбів минулого як діаманти чистої води.

Література.

1. Кацпрхеак Е.І., Історія писемності і книги, 1955.

2. Кацпрхеак Е.І., Історія книги, 1964.

3. Баренбаум І.Е., Давидова Т.Е., Історія книги, М., 1960.

4. Кисельов Н.П., Винахід книгодрукування і перші друкарні в Європі. Історичний журнал № 9, 1940.

[1] Падуя – місто в Італії, в обл. Венеція, на сході Паданської рівнини.

[2] Феррара – місто у Пн. Італії, в обл. Емілія-Романья, на сході Паданської рівнини.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Подібні реферати:

АРАТТА

“Країна землеробів” Аратта сформувалась в VI тисячолітті до н.е. в Подунав’ї і змістилась протягом середин V-IV тисячоліть до н.е. на Правобережжя Середнього Подніпров’я, де відома нині як «трипільська археологічна культура». Переміщення ядра найдревнішої у світі держави Аратти з Подунав’я в Подніпров’я обумовилось, передусім, тиском нової хвилі (“культура Вінча”) вихідців з малоазійської прабатьківщини індоєвропейців. Внаслідок цього первинний шлях в Малу Азію виявився утрудненим – і Аратта почала торити новий шлях, з ...

Оксамитова революція в Чехословаччині

(Чехо-Словаччина, Чехо-Словацька Республіка) - держава у Центральній Європі в 1918-92. За формою державного устрою в 1918-68 унітарна, в 1968-92 - федеративна республіка, яка складалася з Чеської і Словацької республік. Вищий законодавчий орган - двопалатні Національні (з 1968 - Федеральні) збори (Національна палата і Палата національностей). Глава держави - президент. Обирався парламентом терміном на 5 років. Столиця -м.Прага. Загальна площа - 127,9 тис.кв.км. Населення (1991)-15,7 млн. чол. Передумови революції: У 80-х ...

Клемент Еттлі

ЕТЛІ, КЛЕМЕНТ РІЧАРД (Attlee, Clement Richard) (1883 1967), британський державний діяч, лідер Лейбористської партії. Народився 3 січня 1883 в Лондоні. Закінчив Університетський коледж Оксфордського університету, в 1905 дістав право на адвокатську практику. У 1913 1923 викладач і лектор по соціальних науках в Лондонської школі економічних і політичних наук. У роки Першої світової війни служив в танковому корпусі, отримав звання майора. У 1919 був обраний мером Степні, в 1919 1927 був олдерменом. У 1922 зайняв місце в ...