Правотворча діяльність держави
Правотворчість здійснюється на основі принципів: 1) гуманізму – нормативно-правові акти повинні формулювати, захищати загальнолюдські цінності, природні права людини, створювати умови і механізми їх втілення у життя;
2) демократизму – сутністю правотворчості є вираження волі народу, безпосередня його участь у розробці й прийнятті нормативно-правових актів; 3) науковості – ефективного використання досягнень юридичної та інших наук; 4) правності, тобто – адекватного відображення "правової природи" суспільних відносин у нормативно-правових актах, створення їх у суворій відповідності до правових норм, що регламентують процес правотворчості,
Правотворчість поділяється на види за суб'єктами і засобами формування норм права. За суб'єктами правотворчість диференціюється на безпосередню правотворчість народу (референдум), правотворчість державних органів, правотворчість громадських об'єднань та правотворчість трудових колективів. За засобами формування норм права правотворчість поділяється на утворення нових правових норм і санкціонування – надання юридичних властивостей вже існуючим соціальним нормам.
Відомо, що способам юридичного нормотворення відповідають властиві їм форми відображення юридичних норм: односторонньому волевиявленню органів держави – юридичний нормативний акт, дво- чи багатосторонньому волевиявленню суб'єктів права на паритетних засадах – юридична нормативна умова, санкціонуванню – правовий звичай, визнанню прецеденту – судовий прецедент і т. ін.
У правознавстві і юридичній практиці термін "джерело права" розуміється багатозначно, а іноді вживається як тотожний до терміна "форми права". Разом з тим, для юристів-практиків важливо вміти чітко розрізняти ці терміни для правильного використання в правозастосуванні саме форм права. Зміст цих понять буде різним залежно від того, в якому контексті вони вживаються – чи по відношенню до права як цілого, чи по відношенню до окремої норми, групи норм. Скажімо, право має внутрішню і зовнішню форму, під якими традиційно розуміється, у першому випадку, внутрішня будова права, його структура, поділ на галузі та інститути; зовнішня форма права – це система законодавства.
Внутрішньою формою правової норми є її структура, поділ на гіпотезу, диспозицію, санкцію, а зовнішньою – стаття нормативного акта чи група статей, в яких відображена правова норма. Крім цього, під формою права іноді розуміють засоби встановлення правових норм (нормативний акт, нормативна умова, судовий прецедент, правовий звичай). Для позначення цього явища використовується також термін "джерело права". Цей термін часто використовується в двох аспектах: соціальне (матеріальне) джерело права чи юридичне.
Якщо під джерелом розуміти те, що породжує право чи правові норми, а саме у цьому розумінні звичайно і використовується цей термін, то слід зазначити, що для суб'єктів, які встановлюють юридичні норми, і суб'єктів, які їх застосовують, джерела права різні.
Список використаних джерел та літератури.
1. Конституція України (з офіційним тлумаченням Конституційного суду України) / Відповід. редакт. канд. юрид. наук С.Б. Чехович. – К.: Ліра – К,2006. – 96 с.
2.Жуган М Не відлучайте народ від процесу створення Основного Закону // „Голос України” №2 від 5 січня 1996 р.
3.Кельман М.С.,Мурашин О.Г. Загальна теорія права (з схемами, кросвордами, текстами): Підручник. – К.: Кондор, 2002. – 353 с.
4.Коростей В. Проблеми правотворчості в Україні // Право України, №3 2004.
5. Популярна юридична енциклопедія / Кол. авт.: В.К. Гіжевський, В.В. Головченко .В.С. Ковальський (кер.) та ін. – К.: Юрінкон Інтер, 2002. – 528 с.
6.Селиванов В. Методологічні проблеми запровадження конституційних принципів „верховенства права” і „верховенства закону”// Право України 1997. №6.
7.Скакун О.Ф. Теорія держави і права. Підручник / Пер. з рос. – Харків: Консум, 2006. – 696 с.
8.Теорія держави і права. Посіб. Для підготов. до іспитів / С.М Тимченко, Р.П. Калюжний, Н.М. Пархоменко, С.М. Легша . – К., 2005 – 175 с.
Подібні реферати:
Юридична відповідальність за порушення екологічного права
Зміст Вступ Екологічне правопорушення 1.1 Поняття екологічного правопорушення 1.2 Склад екологічного правопорушення 1.3 Види екологічного правопорушення Юридична відповідальність в екологічному законодавстві Види юридичної відповідальності . Кримінальна відповідальність за екологічні злочини . Адміністративна відповідальність за екологічні правопорушення Дисциплінарна відповідальність в екологічній сфері Матеріальна відповідальність Судова практика при розгляді екологічних справ Висновки Література Вступ Відповідальність ...
Адміністративний процес
План 1. Сутність адміністративного процесу 2. Принципи адміністративного процесу 3. Суб'єкти адміністративного процесу Література 1. Сутність адміністративного процесу У діяльності вико навчо-розпорядчих органів постійно виникає потреба розгляду і вирішення питань управлінського характеру що до конкретних юридичних або фізичних осіб. Наприклад, про державну реєстрацію підприємств, видачу ліцензій або патентів, приватизацію громадянами житла, виділення зе мельних ділянок під будівництво, притягнення до дисцип лінарної або ...
Правова статистика
План Вступ I. Поняття статистики. Правова статистика. II. Абсолютні та відносні величини 1. Поняття про узагальнюючі показники. 2. Абсолютні статистичні величини. 3. Поняття відносних величин та форми їх вираження. 4. Види відносних величин. III. Середні величини. 1. Поняття середньої величини. 2. Види середніх величин. 3. Показники варіації та способи їх обчислення. IV. Висновок. Завдання і організація статистики в Україні. Історія людства свідчить, що без статистичних даних неможливе управління державою як ...