Оборотні кошти підприємства, поняття і структура
Для більшості матеріалів структура норми витрати включає: корисну (чисту) витрату; технологічні відходи і втрати; інші організаційно-технічні втрати (під час транспортування, зберігання тощо).
У практиці господарювання використовують три основні методи нормування витрат матеріальних ресурсів:
аналітично-розрахунковий, дослідно-лабораторний, звітно-статистичний.
Аналітично-розрахунковий метод є найбільш прогресивним, що базується на глибокому аналізу та техніко-економічному обґрунтуванні всіх елементів норми з використанням найновіших досягнень техніки і технології виробництва.
Користуючись дослідно-лабораторним методом, норми витрат визначають з допомогою проведення низки дослідів і досліджень; його використовують, головне, для нормування витрати допоміжних матеріалів та інструменту.
Суть звітно-статистичного методу нормування полягає у встановленні норм витрат, виходячи зі звітних даних про фактичн6 витрачання ресурсів за минулі роки та очікуваного (можливого) певного зниження норм у наступні роки. Його практичне застосування допускається тільки як виняток – для орієнтованих розрахунків, а також у процесі нормування витрат малоцінних і таких, що їх рідко використовують, матеріалів.
[122-123; 1]
Ефективність використання оборотних коштів.
Ефективніше використання оборотних фондів передбачає передовсім розв’язання конкретних завдань з економії сировини, матеріалів, палива, електроенергії. Заведено розрізняти джерела і шляхи економії матеріальних ресурсів.
Джерела економії показують, за рахунок чого можна досягти економії ресурсів, а шляхи економії – як саме, за допомогою яких заходів можна заощаджувати ті чи інші види матеріальних ресурсів.
Джерела економії матеріальних ресурсів:
зниження ваги виробів;
зменшення питомої витрати матеріалів;
скорочення втрат і відходів сировини й матеріалів;
використання відходів та побічних продуктів;
утилізація вторинних ресурсів;
заміна натуральних видів сировини та матеріалів штучними їх видами.
Способи економії мат6ріальних ресурсів:
первинна обробка та збагачення сировини;
комплексна переробка сировини;
застосування ресурсо-зберігаючої техніки;
запровадження маловідходної та безвідходної технології;
удосконалення матеріальних нормативів;
поліпшення організації матеріального забезпечення виробництва;
упорядкування системи ціноутворення;
застосування дійової системи економічного стимулювання.
Комплексна переробка сировини – це процес її промислової переробки, результатом якого є добування з вихідної сировини всіх корисних компонентів та їх повне використання, включаючи й технологічні відходи.
Вторинні матеріальні ресурси – це залишки сировини (матеріалів), відходи виробництва і споживання. Які можуть бути повторно використані для виготовлення продукції.
[1. ст. 123-126]
Контрольні запитання
Що включають до складу оборотних фондів?
Що таке виробничі запаси та незавершене виробництво.
Що таке напівфабрикати власного виробництва і витрати майбутніх періодів?
Коротка характеристика структури оборотних фондів.
Назвіть основні методи нормування витрат, їх суть.
Назвіть джерела економії матеріальних ресурсів.
Назвіть способи економії матеріальних ресурсів.
1 2
Подібні реферати:
Економічне становище України в контексті економічної безпеки
Основними причинами глибокої економічної кризи в Україні є відсутність моделі трансформації економіки на ринкових засадах, яка б відповідала специфіці нашого суспільства, а також відсутність надійної системи економічної безпеки, яка б сприяла створенню самодостатньої, конкурентоспроможної, соціально спрямованої економіки та забезпечила б її захист від зовнішніх і внутрішніх деструктивних впливів. Досі не визначено систему індикаторів економічної безпеки та їх порогові значення, вихід за межі яких веде до руйнівних процесів ...
План матеріально-технічного забезпечення
План Зміст плану МТЗ. Визначення запасу матеріальних ресурсів на початок року. Визначення потреби сировини і матеріалів. Запаси матеріалів та їх регулювання. 1. Безперебійне постачання підприємства матеріальними ресурсами (сировина, матеріали, паливо, електроенергія) – це обов’язкова умова його ефективної і ритмічної роботи. В законі “”Про державні підприємства передбачений порядок МТЗ підприємства: підприємство на основі вивчення кон’юнктур ринку можливостей партнерів, інформації про рух цін о-зовує шляхом придбання для ...
Прогнозування планування й регулювання діяльності
Загальна характеристика планування, принципи та методи планування. Найважливішою функцією управління підприємством є планування його діяльності. Планування являє собою процес визначення цілей, які підприємство передбачає досягти за певний період, а також засобів, Шляхів та умов їх досягнення. Воно об'єднує структурні підрозділи підприємства загальною метою, надає усім процесам однонаправленість і скоординованість, що дозволяє найбільш повно і ефективно використовувати наявні ресурси, комплексно, якісно та якомога ...