Search:

Стихійне лихо, метеорологічного походження

Реферати » БЖД » Стихійне лихо, метеорологічного походження

Сель небаченої сили.

Це небезпечне природне явиoе, властиве деяким гірським районам нашої країни…

Сель, зародившись високо в горах, починає швидко просуватися по дну крутої гірської ущелини. Захоплюючи нові маси кам’яних уламків, він стає таким могутнім і нестримним, що легко пересуває по дорозі великі брили і котить валуни завбільшки як сніг сіна чи навіть будинок.

Сель звичайно йде валом. Наштовхнувшись на перепону, він зупиняється, але ненадовго. Згори потискують нові мами води і грязі, вал нарощується. Затор проривається, і ще могутніша грязьо-кам’яна лавина зривається з місця нестримним потоком рине вниз, нищить усе на своєму шляху. Буває так, що сель наполовину складається з води, а решта в ньому – грязь і каміння.

“Біля моїх ніг річище потоку, близько 8 метрів завглибшки і 25 метрів запвширшки. було майже сухе, незважаючи на грозу. Але на схилі гори я побачив величезну чорну масу, що сунула, мов стіна. Це був сель, який ішов з гір, і мені пощастило спостерігати в усій його силі.

Сель, що сповзав крутосхилами, незабаром опинився біля мої ніг. Це була рідка, мов бетон, суміш суміш із землі та кам’яних брил найрізноманітнішої величини. Сель котив поперед себе великі брити, іноді 5-6 кубометрів за об’ємом. Ці камені то мчали пару хвилин, то їх поглинала маса, що йшла позаду, як тільки вони натикались на якусь перепону. Тоді на зміну їм виступали інші камені, вони деякий час котилися попереду, а потім їх поглинав потік…. Він натирав іззаду, і рівень селю підіймався заввишки до 7 метрів. Маса долала перепону чи, проходячи над нею, захоплювала й масу своїм страшним напором…” – розповідав очевидець селю в Альпах. Це – прикладу невеликого селю. Та бувають селі величезних розмірів. Вони проходять десятки кілометрів і виносять з гір сотні тисяч і навіть мільйони кубометрів твердого матеріалу.

Селі виникають у горах Кавказу, Азії, Сибіру, Далекого сходу, в Альпах, Карпатах і Кордільрах.

Цунамі

-Цунамі, що це таке?

Багато хто справді не знає, що означає це слово, але мешканців далеких приморських регіонів земної кулі воно добре знайоме.

Цунамі - це велетенські морські або океанську хвилі. Вони зароджуються в океанських глибинах і періодично наступають на сушу. Крутолобі, високі, з пінявими гребенями, вони зненадська і з великою силою ринуть на суходіл, завдаючи величезних руйнувань.

“Тсунамі” tsunamis) – так назвали це явище мешканці японського архіпелагу, яку частіше, ніж будь-хто в світі, зазнають від нього багато горя. Це слово в перекладі означає “великі хвилі в гавані”. За минулі століття хвилів цунамі зробили немало наскоків на прибережні райони морів та океанів, завдали величезних збитків і погубили мільйони людей.

Ось кілька історичних прикладів, які дають уявлення про те, що таке цунамі і які бувають наслідки їх.

28 жовтня 1746 року серія водяних валів, висота яких досягала 20-25 метрів, змела з лиця землі морський порт Кальхо і місто Ліша на тихоокеанському узбережжі Південної Амреики. Учений дон Мануель одріосола так писав про цю катастрофу: “Після землетрусу, яки зруйнував усі будівлі в порту, океан відступив, але ніхто не міг сказати, на яку відстань. Незабаром води океану із старшим шумом почали повертатися: велетенська хвиля вдарилася на набережну. Все було зметено. Біля причалів у порту стояло 3 кораблі, більшість із них була розбита й потонула. 4 найбільші кораблі, в тому числі 34-гарматний фрегат “Сан Дерлін”, підхопила хвиля і занесла далеко в глиб країни, де вони й лишилися після того ,як вода спала. Океан знову відступив і знову повернувся на узбережжя, і так повторювалося кілька разів.

“Білі дракони”

Що ж воно таке – білі дракони?

У різних народів це грізне явище природи називають по різному. У мешканців провінці в Австралії – це “лан”, “лаон”,”шнеелаанен”, Ленен”, французи найчастішевживають слово “аваглани”, італійці – “валанга”. У нас загально визначена назва – “лавина”.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Подібні реферати:

Правова охорона та роль внутрішніх справ в охороні навколишнього природного середовища

На організм людини впливає такий          кліматичний чинник, як температура. Температура – один із важливих абіотичних факторі, що впливаю на фізіологічні функції всіх живих організмів. Температура залежить від географічної широти, висоти над рівнем моря, та пори року. Для людини в легкому одязі температура повітря становить +19о...20оС, без одягу +28о...31оС. Максимальна температура літа, які переносить людина  дорівнює 42а-43оС, мінімальна - -28оС. При температурі тіла нижні за 28оС людина не може жити. У фізіологічних ...

Зброя масового ураження, її дія на людей, будівлі і техніку

Серед сучасних засобів ведення війни особливе місце займає зброя масового ураження, до якої відносять ядерну, хімічну і біологічну (бактеріальну) зброю. ЯДЕРНА ЗБРОЯ Ядерною зброєю називають зброю, уражаюча дія якої базується на використанні енергії, що виділяється у виді вибуху при ядерних перетвореннях. До ядерних боєприпасів належать оснащені ядерними зарядами бойові частини ракет, авіаційні бомби, артилерійські снаряди, ядерні фугаси. Пристрої, які використовуються для здійснення вибухового процесу і звільнення ядерної ...

Підготовка населення по захисту від зброї масового ураження

Програма підготовки населення по захисту від зброї масовго ураження орієнтує на подальше поліпшення навчання населення. Особлива увага в підготовці населення з питань захисту від зброї масової поразки приділяється практичним тренуванням, навчанню методам придбання, закріплення й удосконалювання необхідних практичних навичок. Цьому багато в чому сприяє участь населення в комплексних об'єктових навчаннях. Досвід Великої Вітчизняної війни Радянського Союзу з усією переконливістю підтвердив, що при навчанні населення мірам ...