Search:

Фрідріх Шіллера

Реферати » Література світова » Фрідріх Шіллера

10 листопада 1759 р. в містечку Марбах народився Фрідріх. І донині стоїть у тихому завулку будиночок, перетворений нащадками в музей. Там повивала й пестила свого любого сина мати – лагідна, розумна жінка. Їй, солдатці, невесело було жити з двома дітьми.

Мальовничі околиці, руїни стародавніх замків, неквапливі бесіди старих бувалих людей, - до всього прислухався і придивлявся малий Фрідріх. Разом з батьком він бував на ярмарках, народних гуляннях. Скільки яскравих вражень не завжди вкарбовувалося в пам’ять! Та найбільше запам’яталися йому виставки лялькового театру і спектаклі середньовічних містерій.

Добрим словом згадуватиме Фрідріх свого першого наставника – пастора, який навчив його читати і писати. На дев’ятому році хлопця віддали вчитися до латинської школи. Та Фрідріх був байдужим до латинської мови, і до катехізису. Тільки в старших класах він полюбив твори староримських класиків – Овідія, Горація, Вергілія. Справжнім святом для школяра стали відвідини герцогської опери.

На той час припадають і перші літературні спроби майбутнього поета й драматурга. В 1772 р. він закінчує латинську школу.

В 1773 р. до списків вихованців академії попав і син Йогана Шіллера. Попав неначе на всі вісім років в пастку. Справжньою відрадою й рятівницею стала поезія. Фрідріхові доводилося ховатися зі своїми творами, бо вони принесли б тільки неприємності. Навіть рідний батько, прослухавши перший вірш свого сина, здивовано запитав його, чи він, бува, не збожеволів.

Улюбленими творами Фрідріха були “Леонора”,”Граф - розбійник” – балади поета – демократа Бюргера в яких звучав осуд несправедливого феодального ладу. Снувалися задуми, плани. Шіллер відчував, що літературна творчість стає жаданим змістом його життя.

В 1780 р. Шіллер завершив роботу над трагедією “Розбійники”.А у січні 1782 р. на сцені мангеймського театру відбулася прем’єра трагедії. За весь час існування театру такого успіху не мала жодна п’єса. Шквал оплесків і захоплених вигуків прокочувалися з кінця в кінець зали.

Кілька місяців напруженої праці, і в лютому 1783 р. Шіллер завершує роботу над новою п’єсою – “Підступність і кохання”. Історична драма ”Змова Фієско в Генуї” успіху не мала. Та Шіллер не запав духом, навпаки, він ще з більшим ентузіазмом узявся доробити п’єсу “Луїза Міллер”, яка під назвою “Підступність і кохання” принесла незабаром йому тріумф.

Письменник багато працює, він починає серйозно вивчати історію, філософію, пише прозові твори, завершує роботу над великою драматичною поемою ”Дон Карлос, інфант іспанський”(1783-1787).

Влітку 1787 р. поет поселився у Веймарі. Це невеличке місто на той час було центром німецької літератури. Там жив і працював геніальний Гете, там творили такі письменники, як Гердер і Валанд.

А трохи згодом Шіллер стає професором історії університету. Він читає лекції, за порівняно короткий час пише свої видатні наукові праці – “Історію відпадіння війни”(1791 - 1793)

В числі друзів Шіллера була родина зубожілих дворян Ленгефельд – мати і дві доньки. Поет щиро покохав молодшу сестру Шарлотту, і в 1790 р. вони побрались. Одруження не принесло Шіллеру ні спокою, ні достатку. Щоб прогодувати себе й молоду дружину, він мусив працювати по 14 годин в сутки. Роки злигоднів і тривог, надмірних зусиль і нервових потрясінь далися взнаки: 1791 р. письменник важко захворів. Почалася уперта боротьба за життя. Радісною подією була подорож Шіллера на землю батьків, де він не був 11 років.

Повернувшись з мандрівки він зустрів Гете.”Новою весною” називав Гете свою дружбу з Шіллером. “Справжнім щастям було для мене те, що я мав Шіллера,”- згадував він.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Подібні реферати:

Образ Дон Жуана в світовій літературі XVII століття

План I Вступ Про стан вивчення зарубіжної літератури XVII століття у сучасному літературознавстві Мета та завдання роботи II Основна частина 2.1 Прототипи Дон Жуана 2.2 Трансформація легенди про Дон Жуана в творчості Тирсо де Моліни 2.3 Дон Жуан в інтерпретації Мольера 2.4 Дон Жуан як “вічний” образ у світовій літературі III Заключення 3.1 Висновки I Вступ Про стан вивчення зарубіжної літератури XVII століття у сучасному літературознавстві XVII століття – епоха майже ...

Французький романтизм 19 століття у літературі

Французький романтизм сформувався пізніше, ніж англійський і німецький. Статус загальнонаціонального явища він набув лише у 20-х рр. ХІХ ст. Каталізатором розвитку романтизму завжди ставав розвиток буржуазних настроїв у суспільстві. На заміну феодальним, релігійним цінностям прийшли цінності інші. Відмовившись від суворого давнього Бога, люди післяреволюційної епохи створили нового кумира – грошового, який ніяким чином не міг задовольнити художньо налаштовані душі. Так було в Англії на початку індустріальної революції, так ...

Джордж Вашингтон

Джордж Вашингтон стоїть у витоках американської національної історії. Він у значній мірі брав участь у всіх починаннях, що форсували перетворення тринадцяти колоній у союз суверенних республік і потім у першу сучасну федеральну державу. У Віргінії й у Континентальному конгресі він належав до тих, хто рішучим чином виступав проти англійської колоніальної політики. Як головнокомандуючий американськими військами організував і очолював військовий опір, що після восьми років війни привів до незалежності. Переконаний у ...