Search:

Великий Новгород

Реферати » Історія Всесвітня » Великий Новгород

Історія Великого Новгорода

Офіційною датою виникнення Новгорода прийнято умовно вважати 859 рік. Є різні версії виникнення міста, за «Повістю времмених літ» місто існувало ще до моменту приходу Рюрика, і було засноване ільменськими словенами в процесі їх розселення після міграції з Дунаю. Але за основною версією засновником був Рюрик.

Вже в перші століття свого існування Новгород грав важливу роль в подіях, що відбувалися на російській землі, фактично ставши першою столицею Русі. Розташування Новгорода було настільки вигідним географічно: місто стояло на перехресті водних доріг, що йдуть з Балтіки з півночі і заходу на південь і схід, тому до середини IX століття він зробився найбільшим торгівельним, політичним і культурним центром північно-західних земель. Столицею Новгород залишався недовго. У 882 році князь Олег зробив похід на Київ і переніс столицю туди. Але і після перенесення княжої резиденції до Києва Новгород не втратив свого значення.

До XII століття Новгород стає центром величезної території, що тягнулася від Льодовитого океану до Торжка. Велика дань, що отримується з підвладних територій, була одним з джерел багатства Новгорода. У інших російських землях влаштувалися княжі династії, а Новгород так і не мав власних князів. Великі династії за традицією присилали в місто своїх представників, проте влада їх була досить хиткою. Зміна князів в Новгороді відбувалася досить часто: за два століття, з 1095 по 1305 рік, князі в Новгороді мінялися 58 разів. З другої половини XIV століття місто називає себе Великий Новгород.

У XIII столітті монголо-татари не дійшли до Новгорода. Древнє російське місто залишилося цілим, і в ньому збереглися багато пам'ятників культури і мистецтва. Але все одно місто розділило долю підкорених міст, сплачуючи Орді дань, а в 1259 році новгородці пройшли і татарський перепис.

До кінця XV століття Новгород залишався політичним, торгівельним і релігійним центром підпорядкованої йому території. У сільському господарстві переважав обробіток зернових культур і льону. Істотне місце в господарстві займали полювання, рибальство і бортнічество (збір дикого меду). Ремесло в Новгороді мало вузьку спеціалізацію з переважанням металообробки і використанням складних технологічних прийомів. XIII-XV ст. - це час розквіту Новгорода. По мірках того часу це було велике місто з населенням 25-30 тисяч, порівнянний з Віднем і Прагою. Аж до входження до складу єдиної Російської держави Новгород вів самостійну зовнішню політику, в завдання якої входило розширення території і охорона кордонів. Після входження гостині двори іноземців були закриті. Лише на початку XVI століття знов починає діяти контора Ганзейськая, а потім з'являються і інші торгівельні представництва.

Торгівля

Особливості внутрішньої торгівлі. Торгівельні зв'язки в межах Новгородської землі, поза сумнівом, існували від віку, і виникли вони раніше, ніж зовнішньоторговельні зв'язки, але прослідити їх досить важко зважаючи на крайню мізерність повідомлень Новгородського літопису. У новгородській, як і взагалі в староруському селі господарювало натуральне господарство. Основні потреби сільського населення задовольнялися в межах власного господарства, а необхідні в господарстві і побуті речі воно отримувало як правило, від сільських ремісників. Лише високоякісні сталеві знаряддя праці, зброя, деякі види прикрас, ювелірних виробів доводилося набувати в місті. З села на продаж в місто поступали сільськогосподарські продукти, які продавалися за гроші.

Купівля-продаж відбувався «на торгу», міському ринку, який був обов'язковий в кожному місті. Тут зазвичай і встановлювалися ціни на товари, що вагалися залежно від різних обставин, переважно залежно від урожаїв і неврожаїв. Літопис неодноразово вказує на зростання цін, головним чином на хліб, в голодні роки. Інколи заморожування або дощі, що викликали черговий неврожай, охоплювали не всю територію Новгородської землі. У таких випадках Новгород отримував хліб з Торжка або з інших районів Новгородської республіки. На постачання хлібом не зрідка впливала політична обстановка.

Жителі Новгорода розводили худобу, яка також була предметом торгівлі. З тексту деяких берестяних грамот ми дізнаємося про придбання новгородцями худоби. На торгу продавалися і багато чисельні вироби висококваліфікованих міських ковалів. Ножі, ключі, замки, сокири мали постійний попит в населення. Таким чином, діяльність новгородських ремісників в першу чергу була направлена на задоволення потреб жителів самого Новгорода і областей що знаходилися поряд.

Особливості зовнішньоекономічних відносин. Роздробленості Київської Русі спри­яло і поступове зростання великих міст, посилення їхнього економічно­го і політичного впливу, перетворен­ня деяких з них у міста-республіки, які проводили самостійну політику і мали широкі зовнішньоторговельні та інші зовнішньоекономічні зв'язки. Такими містом був Новгород. Після розпаду Київської Русі Великий Новгород стає містом, в якому концентрується торгівля зі Сходу й Західної Європи. Влада Новгорода поширювалася на Східну Прибалтику, карельські та фінські землі, на північні землі від берегів Білого моря до Уралу. Новгород мав економічні зв'язки з усіма руськими князівствами, вів жваву торгівлю з Данією, Швецією, містами Ганзи. За своїм полі­тичним врядуванням це була одна з форм вільної міської общини (громади) на Русі поряд з козацтвом. Політичному відокремленню новгородської землі сприяли об'єктивні об­ставини. Головна з них пов'язана з географічним положен­ням Новгорода. Місто було політичним центром досить розгалуженої північно-західної окраїни тодішньої Русі. Це віддалене положення Новгорода ставило його поза руськи­ми землями, звільняло місто від безпосереднього тиску з боку князя та його дружини, давало можливість вільніше розвиватися господарському і політичному життю.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Подібні реферати:

США у післявоєнний період

Основні підсумки війни 1. Економічні підсумки Друга світова війна - остання глобальна війна, у якій США ще могли воювати на чужій території, удалині від Американського континенту. На території США ще не було не тільки воєнних дій і повітряних бомбардувань, але навіть повітряних тривог. Під час другої світової війни відбулися структурні зміни в промисловості США. Ті галузі, що зробили великий стрибок уперед ( як наприклад, авіаційна і хімічна), збільшили своя питома вага в промисловості країни. У США до другий світів війни ...

Стародавньосхідні деспотизми

Державний устрій країн Стародавнього Сходу. Суспільний лад. 1. На Сході перехід від первісності до цивілізації супроводжувався розвитком іригаційного землеробства. Створення іригаційних систем вимагало організації колективної праці великого числа людей, зусиль усієї країни в цілому. Складно було і підтримувати в порядку систему каналів. Усі ці роботи неможливо було здійснити без твердої організації, без сильної централізованої влади. У результаті у всіх древніх східних цивілізаціях склалася особлива форма держави – ...

Індія в міжвоєнний період

В 1920 р. створено Всеіндійський конгрес профспілок. 1925 р. Комуністичну партію Індії. 1930 р. ІНК оголосив компанію громадян непокори, що супроводилася антиімперіалістичними виступами трудящих. 1934 р. КПІ було оголошено поза законом. 1936 р. ІНК висунув завдання створення єдиного фронту. Під час другої світової війни 1939-1945 рр. Виступала на боці антифашистської коаліції. Наприкінці війни склалася гостра політична ситуація яка знайшла у новому піднесенні національно-визвольної боротьби. 1946 р. було створено ІНК ...